ماهی فلاور

ماهی تگزاس

+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم خرداد 1389ساعت 17:8  توسط امید  | 

ماهی تگزاسی

مشخصات عمومی خانواده رو براتون عرض میکنم:
نام علمی:Cichlasoma cyanoguttatum
نام مستعار:سیکلید تگزاسی Texas
سایز تانک:سایز تانک برای این ماهی ها بهتره بالای 200 لیتر باشه.در این تانک اونها به رشد نهایی خود میرسن.
سایز ماهی:معمولا در اکواریوم های خانگی بین 30 تا 35 سانت رشد میکنند.
شرایط اب: ph مناسب برای این ماهی بین 6/2 تا 7/5 میباشد.همچنین دمای بین 24تا28 درجه را نیز میپسندند.
زادگاه:زادگاه این ماهی ها در امریکای مرکزی میباشد.(ولی اکنون در کشور های شرقی به صورت هیبریدی در امده اند.)
همزیستی:در حقیقت این ماهی با هیچ ماهی اکواریومی توصیه نمیشود.دارایرفتار به شدت پرخاشگر و قلمرو طلب میباشد.با شن های تانک هم مانند فلاورهورن اصلا میونه ی خوبی ندارد و انها رو به هم میریزه.
تغذیه:جزو ماهیان همه چیز خوار به حساب میان.رژیم غذایی اونها میتونه ازانواع غذا های گرانولی یا بیومار و میگوهای خشک یا غذا های تازه مانندمخلوط میگو و سیر با اسفناج یا هویج و ... باشه.
لازم به ذکر هست که به بعضی از بیماری ها مانند استسقا و هگزومیتا حساسه.
تعیین جنسیت:مشخصات عمومی خانواده ی سیچلید برای این ماهی ها هم صدقمیکند.ولی ماهی نر به حد قابل توجهی از ماهی ماده درشت تر میباشد.
تکثیر:تکثیر این ماهی کار ساده ای هست.ولی اگر مشکلات جفت زنی اولیه رونادیده بگیریم.در هر تخم ریزی بین 300 تا 800 تخم ریخته میشود(بسته بهسایز مولد).بعد از تخم ریزی احتمال نزاع بین مولدین بالا خواهد بود.خود منبه شخصه بارها شاهد تلف شدن یکی از مولدین(مخصوصا ماده)بوده ام.

حال بپردازیم به نوع رد تگزاس که کاملا هیبریدی بوده و در طبیعت وجودندارد.بعضی از کشور های شرقی مانند تایلند روی این ماهی و دیگر نژاد هایفلاور هورن کار کرده اند و حاصل اون ترکیب شد که اسمش رد تگزاسه.در گریدهای بالا تر این ماهی ها هم برامدگی رو روی سر خود دارن.همچنین تن اونابسیار زیبا و خوش خط و خال شده.
در ضمن همون طور که در ماهی فلاور هورن شاهد فلاور های باکس و بدن کوتاه بودیم از این به بعد در رد تگزاس هم شاهد خواهیم بود.
بنده تا اون جایی که اطلاع دارم عرض میکنم.

نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که رد تگزاس چون مانند فلاورهورن هیبریدی هست بنابراین مانند اون به بعضی از بیماری ها حساسه .مانندسوراخ در سر یا هگزو میتا.
+ نوشته شده در  شنبه بیست و دوم خرداد 1389ساعت 16:41  توسط امید  |