ماهی فلاور

ماهی پولی(اژدر ماهی)

يک ماهي ايده آل براي کسانيکه علاقه به نگهداري از ماهيهاي عجيب و غريب و با ظاهري ترسناک دارن . شکل ظاهري اين ماهي شباهت زيادي به مار داره . در واقع جزو مارهاي اوليه به حساب مياد که هنوز در محيط آب باقي مونده . اين ماهي بازمانده نسل دايناسورهاست که تونسته بخاطر تنفس از شش و آب شش , نسل خودشو حفظ کنه . زادگاه اين ماهي برکه ها و رودخانه هاي کم عمق آفريقاست . اين ماهي در زمان خشکسالي حتا مهاجرت هم ميکنه و از برکه اي به برکه ديگه ميره و ميتونه بيشتر از 8 ساعت در خارج از آب زنده بمونه . در آب کثيف و با اکسيژن کم هم قادر به حيات هست به دليل تنفس ريوي .
 
حالت شيميايي آب نقشي در زندگي اين ماهي نداره ولي بهتره آب کمي اسيدي باشه با pH 5 تا 6 . اين ماهي گوشتخوار هست و از غذاهاي پروتئيني و ماهي هاي ريز تغذيه ميکنه . 2 باله بزرگ اصلي در دو طرف سر داره که هم حکم باله شنا رو دارن و هم پاهاي حيوان به حساب ميان

دندانهاي ريز و تيغ مانندي داره و نحوه غذا خوردنش دقيقن مثل غذا خوردن سوسمارهاست و با بلعيدن غذا رو ميخوره . شکل بدن بسيار جالبه . سر شبيه مارمولک و مار مي مونه و بدن از فلس پوشيده شده و روي بيني هم 2 زائده کوچک ديده ميشه . بينايي ماهي کم هست و از طريق بويايي مکان غذا رو تشخيص ميده . در ايران به اين ماهي " پولي " گفته ميشه و 2 نوع اون رو هم ميفروشن : يک نوع ساده که زمينه بدن طوسي با نقاط خاکستري ريز هست و ارزونتره و يک نوع اون که پلنگي هست و گرونتره و بين 10 تا 12 هزار تومان قيمت داره . اين ماهي نياز به آکواريوم بزرگ و ساده داره و بايد با ماهي هاي گوشتخوار نگهداري بشه چون تجاوز کار و درنده ست . بهترين انتخاب براي اين ماهي ماهي نايف و يا ماهي هاي درشت تر از خودش هست که با هم همزيستي خوبي دارن . بهتره آکواريوم با گياهان طبيعي تزئين شده باشه و چند قطعه تزئيني کنده درخت در اون قرار بدين . بستري از شن نرم و ريز , کمي درشتر از ماسه هاي کنار دريا , براي اين ماهي مناسبه چون لقمه هاي غذا رو ميبلعه و احتمال داره که سنگ ريزه ها رو هم ببلعه و از طرفي چون روي ماسه ها ميخزه و اغلب روي ماسه ميشينه , ريگ نرم رو ميپسنده ! دماي آب 27 درجه رو ميپسنده اما در آب زير صفر درجه هم به خوبي ميتونه زنده بمونه و متابوليسم بدنش رو متوقف ميکنه !!!!! به اين صورت که تنفس رو بطور کامل قطع ميکنه و روي آب بصورت واژگون قرار ميگيره اما به محض اينکه در آب گرم انداخته ميشه فوري شروع به شنا کردن ميکنه . نکته بسيار جالب در اين ماهي قابليت انطباق پذيري بسيار بالاي اون با هر شرايط محيطي هست ! از گرم و سردي بيشاز حد آب تا کمي هوا و نوع غذا و حتا بي آبي ! اين ماهي از غذاهاي خشک هم بخوبي تغذيه ميکنه و از اين نظر خيلي جالبه !!!!

ماهي چندان فعالي نيست و اغلب دوست داره در گوشه اي دراز بکشه . شب ها موقع خواب بدن رو به حالت مارپيچ در مياره درست مثل حالت چمبره زدن مار . حرکت بدن هم دقيقن مثل مار و بصورت زيگزاگ هست . انعطاف بدني بالايي داره و خيلي زيبا حرکت ميکنه و بسيار با وقاره . اين ماهي زود بزرگ ميشه و تا 30 سانتيمتر رشد ميکنه و نياز به آکواريوم بزرگ داره . توليد مثلش هم خيلي آسونه و در همون آکواريوم خودش تخم گذاري ميکنه . بهتره درپوش آکواريوم رو ببندين چون اين ماهي ميتونه به بيرون بپره . هر چند نميميره چون از هوا تنفس ميکنه اما ممکنه دچار آلودگي پوستي بشه و يا ضربه به بدنش وارد بياد . خلاصه از هر جهت اين ماهي بسيار ايده آل براي افرادي هست که تمايل به نگهداري ماهي هاي عجيب و غريب گوشتخوار دارن . بين مار و ماهي ميتونين اين ماهي رو انتخاب کنين . که هم ماهيه و هم مار .
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۹ساعت 0:35  توسط امید  |